Nauka i rozwój to obszar zainteresowania działów HR w niemal każdej firmie. Skutecznym narzędziem wspierającym realizację strategii szkoleniowej jest system do nauki zdalnej (LMS). Warunkiem jest jednak wybór odpowiedniej platformy e-learningowej. Istotne są nie tylko funkcjonalności, jakie oferuje LMS, ale również rodzaje materiałów szkoleniowych, które obsługuje. Obsługiwane formaty w dużej mierze warunkują powodzenie całego przedsięwzięcia i otwierają szerokie możliwości w zakresie tworzenia angażujących kursów i szkoleń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działa LMS i czym różni się od zwykłej platformy do e-nauki?
  • Dlaczego warto zwrócić uwagę na różnorodność materiałów szkoleniowych?
  • Jakie formaty szkoleniowe oferują dobre LMS-y?

Na czym polega szkolenie na platformie LMS?

E-nauczanie w mniejszym lub większym stopniu funkcjonuje w wielu organizacjach od lat, jednak z roku na rok zaobserwować można rosnące jego znaczenie. Firmy, które nie były w pełni przekonane do skuteczności takiej formy podnoszenia kwalifikacji, a miały okazję przez pandemię doświadczyć pracy zdalnej, przekonały się, że warto inwestować i mocniej postawić na zdalne nauczanie.

Chcąc podnosić kwalifikacje swojej załogi przy pomocy zdalnych metod nauczania, wybrać można zwykłą platformę do e-nauki lub LMS (ang. Learning Management System). Podstawowe funkcjonalności obu rozwiązań są bardzo zbliżone – zarówno platforma e-learningowa, jak i LMS umożliwiają projektowanie, tworzenie i udostępnianie materiałów edukacyjnych za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej. LMS jest jednak znacznie bardziej kompleksową aplikacją, która pozwala, skutecznie zarządzać tworzonymi kursami, gromadzić i przechowywać dane pochodzące od kursantów, nawiązywać z nimi interakcje i w dużej mierze automatyzować cały proces nauki i rozwoju w organizacji.

Platforma do e-nauki to na ogół aplikacja webowa, co ma swoje wady i zalety. By z niej skorzystać, wystarczy jedynie mieć dostęp do Internetu i z katalogu szkoleń wybrać to, które chcemy odbyć. LMS jest zwykle utrzymywany na serwerach organizacji, co pozwala skuteczniej zarządzać dostępami, a dodatkowo automatycznie przypisywać takie szkolenia całym zespołom lub konkretnym pracownikom.

LMS jest ponadto skalowalny, co oznacza, że może rosnąć wraz z organizacją i niezależnie od rozmiaru firmy odpowiadać zmieniającym się potrzebom biznesu. A skoro o potrzebach mowa – współczesne LMS-y oferują szeroki wachlarz funkcji, których próżno szukać w webowych platformach do e-nauki. Nieliczne LMS-y, w tym Samelane, są dodatkowo podszyte sztuczną inteligencją (AI) i umożliwiają sięganie po elementy rzeczywistości rozszerzonej (AR), co otwiera zupełnie nowe możliwości. Pozwala przenieść szkolenia i doświadczenia kursantów na niedostępny dotychczas poziom.  

Umów się na prezentację, zobacz jak działa Samelane
Zarezerwuj spotkanie

Dlaczego różnorodność materiałów jest ważna

Możliwość korzystania z różnorodnych materiałów istotnie wpływa na poziom zaangażowania, a w konsekwencji na skuteczność realizowanych szkoleń. W efekcie wymierne korzyści uzyskują zarówno kursanci, jak i sama organizacja.

Z perspektywy uczestnika duża różnorodność materiałów edukacyjnych przekłada się na wyższy poziom zaangażowania i tym samym lepsze przyswojenie prezentowanych treści. Szkolenia, które bazują wyłącznie na wypełnionych treścią slajdach niezwykle szybko nużą kursantów, co w konsekwencji przekłada się na niski poziom ich zaangażowania i słabe wyniki testów sprawdzających.

Nowoczesne LMS-y oferują szereg narzędzi pozwalających skutecznie walczyć o zaangażowanie uczestnika kursu. Pozwalają stosować pliki audio i video, tworzyć testy, ankiety i quizy, którymi można swobodnie przeplatać prezentację i zwracać uwagę uczestników szkolenia na najbardziej istotne zagadnienia. Proste zadania, wymagające choćby łączenia w pary pasujących do siebie elementów, możliwość wyboru jednego z kilku dostępnych scenariuszy szkolenia (np. w zależności od zajmowanego stanowiska lub interesującej nas perspektywy), zastosowanie elementów rzeczywistości rozszerzonej lub plików video360 – wszystko to niezwykle korzystnie wpływa na poziom zaangażowania i ogólny odbiór szkolenia.

Duża różnorodność formatów, obsługiwanych przez platformę zdalnego nauczania, jest niemniej istotna z punktu widzenia organizacji. Dlaczego? W tym miejscu przytoczyć można dokładnie te same argumenty, które tyczą się perspektywy pracownika. Jego zadowolenie ze szkolenia i wysoki poziom zaangażowania skutkuje lepszym przyswojeniem wiedzy, co z kolei przekłada się na wyższą efektywność pracy oraz minimalizację wielu ryzyk i zagrożeń.

Wiele obsługiwanych przez LMS formatów to również szansa na wykorzystanie materiałów, które organizacja wykorzystywała już w przeszłości lub takich, po które może w dowolnym momencie sięgnąć i uzupełnić nimi własne materiały. Oznacza to dużą oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Formaty materiałów szkoleniowych, które obsługuje LMS

Decydując się na inwestycję w platformę zdalnego nauczania, warto szczególną uwagę zwrócić właśnie na rodzaje plików i formaty materiałów szkoleniowych, które obsługuje. Jakie formaty nowoczesna platforma powinna obowiązkowo obsługiwać? Są to m .in.:

SCORM (ang. Sharable Content Object Reference Model)

Standard zapisu danych w e-learningu. Stworzone w LMS-ie szkolenie można zapisać w formacie SCORM, by następnie w całości lub części wykorzystać materiały na innej platformie. Dzięki niemu zmiana platformy na nową nie będzie jednoznaczna z koniecznością tworzenia wszystkich szkoleń od podstaw.

PowerPoint

Prezentacje to prawdopodobnie najpowszechniej stosowany format szkoleniowy w obszarze nauki i rozwoju, który nie wymaga dodatkowego przedstawiania. Obowiązkowy format, który oferuje niezwykle szerokie możliwości zastosowania.

Audio

Różnego rodzaju nagrania dźwiękowe stanowią ciekawy sposób urozmaicenia szkoleń. Pozwalają chociażby przedstawić prawidłowy sposób telefonicznej obsługi klienta lub błędy, których należy unikać.

Video

Pliki video to kolejny obok plików audio format obowiązkowy platformy LMS. Krótkie filmy, dostępne chociażby w sieci, stanowią doskonałe uzupełnienie każdego szkolenia. Dodają dynamiki i podnoszą atrakcyjność.

Video360

Format, określany często jako film sferyczny, stanowi sposób na przedstawienie rzeczywistości w sferze 360°. Doskonale sprawdza się na przykład w przypadku chęci zaprezentowania stanowiska pracy.

HTML5

Format, który zastąpił w obszarze szkoleń technologię Flash. Dzięki przejściu na HTML5 do rozpoczęcia szkolenia wystarcza dziś jedynie przeglądarka internetowa, nie ma potrzeby instalowania żadnych wtyczek i dodatków, co wpływa korzystnie na poziom bezpieczeństwa. HTML5 zapewnia również dużą skalowalność oraz responsywność, a więc możliwość realizowania szkoleń na urządzeniach mobilnych.

Quizzes

Quizy pozwalają nawiązywać interakcję z użytkownikiem i wpływać na poziom zaangażowania kursantów. Warto je stosować nie tylko na końcu szkolenia, by sprawdzać w ten sposób wiedzę, ale wplatać pytania sprawdzające między poszczególne moduły i omawiane zagadnienia, by pozwalać kursantom lepiej utrwalać przekazywany materiał.

ILT

Ang. Instructor Led Training, czyli szkolenia prowadzone przez instruktora w formie zdalnej lub częściowo zdalnej.

TinCan(xAPI)

Standard zapisu danych do e-learningu, znany również pod nazwami xAPI, Experience API oraz Tin Can, który typowany jest na następcę standardu SCORM. Koncentruje się on na doświadczeniach użytkownika, które śledzi w czasie rzeczywistym, a ponadto oferuje większe możliwości w zakresie tworzenia i zarządzania szkoleniami.