Pandemia to czas ogromnych wyzwań dla wszystkich firm – niezależnie od branży czy wielkości zespołu. Nic niestety nie zapowiada, żeby sytuacja miała szybko wrócić do normy. Tam, gdzie stanowisko nie wymaga fizycznej obecności w firmie, wprowadzana jest praca zdalna. Dla dobra ogółu godzimy się na pewne niedogodności z nią związane, ale coraz częściej zaczynamy dostrzegać też pozytywne strony work from home.
W tym kontekście nie można zapominać o jednym ważnym aspekcie pracy z domu, o którym wydaje się, że często zapominamy – a mianowicie o szkoleniach. W dobie pracy z domu, czekając na poprawę sytuacji epidemiologicznej, pracodawcy odkładają w czasie kursy czy warsztaty. Zapominają, że poszerzanie wiedzy pracowników to kluczowy czynnik budowania kapitału firmowego i wiedzy w organizacji. Skoro znakomita większość szkoleń i kursów stacjonarnych – wewnętrznych i zewnętrznych – przestała się odbywać, jak sprawić, aby zatrudnieni poszerzali wiedzę, pracując z domu? Jak spowodować, żeby pozostawali zmotywowani do nauki – i do pracy – mimo trudnych okoliczności? Podpowiadamy narzędzia i rozwiązania technologiczne, takie jak platformy do szkoleń online, które ułatwią to zadanie.
Specyfika pracy z domu
Work from home (WFH) kojarzy się przede wszystkim z wyzwaniami – dekoncentracją spowodowaną innymi domownikami, brakiem odpowiednich warunków do pracy, słabym łączem internetowym czy też negatywnymi skutkami odosobnienia.
Zaskoczeniem może być więc fakt, że większość dostępnych na ten moment badań pokazuje, że na WFH pracownicy umysłowi pracują więcej i bardziej efektywnie. Wynika to z kilku przyczyn – krótszych przerw lunchowych, mniejszej liczby zwolnień lekarskich, ograniczeniu liczby spotkań służbowych lub też znacznemu ich skróceniu. Często też pracownicy czas, który do tej pory przeznaczali na dojazdy do pracy, teraz przeznaczają na efektywną pracę.
Warto zwrócić uwagę również na inne pozytywne zjawisko, jakim jest branie większej odpowiedzialności za swoją pracę w dobie Covid-19. Dotyczy to odpowiedzialności za zadania, za grafik, za firmę i co za tym idzie – większe poczucie sensu pracy, a nawet podejmowanie się zadań, które formalnie nie należą do naszych obowiązków.
Na pewno jednym z wyzwań, jakie czekają pracodawców w najbliższych miesiącach, jest umiejętne motywowanie i budowanie ducha zespołu. Gdy relacje pracownicze odbywają się za pośrednictwem komputera, trzeba dobrać do tego rozwiązania również software’owe.
Wyzwania związane z nauką z domu
Ważnym aspektem przestawiania pracowników na pracę zdalną jest nauka z domu (Learn from Home, LFH). Tym bardziej że w tych szczególnych warunkach nie mają szansy uczyć się od innych, bardziej doświadczonych osób, podpatrując ich sposób działania.
Oprócz wyzwań omówionych w poprzedniej części przyczyną niechęci do nauki zdalnej jest często przepracowanie. Wynika to z braku work-life balance, bo praca z domu zdaje się nie mieć końca. Demotywować może też brak interakcji z innymi uczestnikami szkoleń. Możliwość poznania nowych osób z organizacji czy spoza niej była zawsze ogromnym plusem kursów stacjonarnych, czasem traktowana na równi z samym zdobywaniem wiedzy. W przypadku szkoleń online odbywających się na żywo przeszkodą mogą być problemy techniczne np. słabe łącze internetowe w domu, co sprawia, że nauka nie jest efektywna i powoduje frustrację.
Dlatego też nauka z domu wymaga dodatkowego zaangażowania ze strony pracodawcy czy działów HR. Szczególnym wsparciem w procesie szkolenia zdalnego będą systemy do zarządzania nauką (Learning Management System, LMS).
Jak zwiększyć efektywność nauki z domu?
Receptą na naukę pracowników z domu – i wszystkie wymienione wcześniej wyzwania – są cyfrowe platformy do nauki, czyli e-LfH Learning Management Systems. Jednak samo narzędzie to nie wszystko, dlatego podpowiadamy, jakie funkcjonalności LMS będą przydatne, by motywować pracowników do poszerzania swojej wiedzy.
Wyznaczanie celów
Pracownicy mogą wyznaczać cele samodzielnie, wspólnie z managerem, mogą być też określane odgórnie – np. każdy pracownik musi ukończyć dwa kursy w półroczu. Cele mogą być wyznaczane miesięcznie, kwartalnie czy rocznie – jak wygodniej jest Tobie i Twoim pracownikom. Ogromną rolę w motywowaniu odgrywają też włączone notyfikacje – przypomnienia o zaczynającym się kursie, o kończącym się czasie na ukończenie zadań, o konieczności zdobycia ustalonej wcześniej liczby punktów. Dzięki systemowi do zarządzania nauką powiadomienia wysyłane będą automatycznie, zamiast angażować czas przełożonych.
Skuteczne wyszukiwanie informacji
Wyszukiwanie właściwych treści w natłoku materiałów szkoleniowych bywa co najmniej frustrujące. Niemożność znalezienia właściwych informacji sprawia, że pracownicy szybko porzucają próby, szczególnie jeśli zgromadzonych materiałów jest wiele i w różnych formatach. Dzięki platformom wykorzystującym sztuczną inteligencję wyszukiwanie staje się łatwe i precyzyjne. Dzieje się tak dlatego, że to system, a nie człowiek, odpowiada za przeanalizowanie i zrozumienie wszystkich kursów dostępnych na platformie szkoleniowej – niezależnie, czy jest to tekst, audio czy wideo – a następnie dostarczenie precyzyjnych odpowiedzi. Dzięki temu zawsze, gdy potrzebne są konkretne informacje lub pracownicy chcą odświeżyć zdobytą wcześniej wiedzę na konkretny temat – mogą to zrobić, nie tracąc czasu i energii na poszukiwania.
Elastyczność
Praca z domu cechuje się większą elastycznością – i takie też musi być nauczanie. Dlatego platforma ze szkoleniami dostępnymi 24/7 ma ogromną przewagę nad zwykłymi kursami, odbywającymi się w czasie rzeczywistym. W ten sposób system dopasowuje się do pracownika – do jego trybu pracy i dogodnych pór na naukę. Szkolenia w takiej formie łatwiej jest wpleść w harmonogram dnia, można je też przerwać w dowolnym momencie i dokończyć w dogodnym czasie.
Nagrody
Lubimy współzawodniczyć, zwyciężać i otrzymywać nagrody. Mogą być one skutecznym motorem do pogłębiania wiedzy w organizacji. Do swojej platformy e-learningowej możesz wprowadzić certyfikaty, odznaki czy punkty za zdane kursy. Mogą być one przeliczane na premie czy nagrody rzeczowe, ale nie muszą – motywować mogą też same osiągnięcia i możliwość pochwalenia się nimi.
Elementy grywalizacji
Mechanizm rywalizacji możesz też wykorzystać, włączając elementy grywalizacji (zwanej też gamifikacją) do procesu e-nauki. Pracownicy mogą się ścigać zespołowo, motywując się wzajemnie, ale też w pojedynkę – zdobywając punkty, odznaki czy przechodząc na kolejne poziomy na platformie. Wprowadzenie gamifikacji do procesu nauczania w organizacji spełnia dwa cele: zwiększanie wiedzy i pogłębianie więzi z grupą.
Human touch
Dzięki wykorzystaniu platform edukacyjnych wspartych sztuczną inteligencją (AI Learning Platform) możemy dać użytkownikom namiastkę relacji z nauczycielem. Przypomnienia o kursie wysyłane przez platformę i komunikaty wyrażające troskę o naukę (Dawno Cię u nas nie było, jak możemy Ci pomóc? Czy wiesz, że zostały Ci tylko 2 dni na dokończenie kursu?) to tylko niektóre przykłady, jak możesz – w sposób całkowicie zautomatyzowany, a jednocześnie troskliwy – skutecznie motywować swoich pracowników.
Wczesne reagowanie
Mając pieczę nad setkami czy tysiącami osób w firmie, ciężko jest szybko zareagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji i funkcji raportowania szybko wyłapiesz obszary i jednostki, które wymagają szczególnej uwagi i troski – działy, które obniżyły się w wynikach czy pracowników, którzy podczas pracy z domu przestali się rozwijać.
Budowanie zespołu
Oprócz dostarczania platformy do budowania, udostępniania i śledzenia wyników kursów, systemy do zarządzania nauką oparte na algorytmach sztucznej inteligencji służą budowaniu więzi i motywowaniu pracowników – bez względu na warunki. Dzięki mechanizmom takim jak właśnie grywalizacja mają wspólne cele i powód, by komunikować się ze sobą częściej. Dzięki temu, jako zespół, stają się efektywniejsi również w codziennych zadaniach.
Dostępne rozwiązania e-learningowe
Jeśli chcesz, żeby Twoja firma zaczęła czerpać korzyści z wykorzystania platformy e-learningowej, masz do wyboru dwie opcje – i w obu możemy Ci pomóc. Pierwszym rozwiązaniem jest budowa własnego systemu treningowego – od zera. Ma to zastosowanie głównie w przypadku bardzo nietypowych wymagań dotyczących samych kursów czy istniejącej infrastruktury.
Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych rozwiązań, po dopasowaniu ich do własnych potrzeb. W większości wypadków jest to optymalne rozwiązanie – dużo szybsze i stanowczo tańsze niż budowa platformy e-learningowej od zera. Stworzyliśmy najlepszy system do zarządzania nauczaniem – Samelane. Jest to rozwiązanie dla wszystkich nowoczesnych przedsiębiorstw, nie tylko w czasach pandemii. Pozwala zarządzać całym procesem szkolenia pracowników – od tworzenia kursów po monitorowanie efektów i raportowanie. Możesz pobrać free demo produktu na naszej stronie.
Przyszłość platform e-learningowych
Trzeba przyznać, że pandemia Covid-19 przyspieszyła rozwój branży e-learningowej.
Z jednej strony powszechna i długotrwała praca z domu (i brak perspektyw na szybki powrót do biur) wymusiła digitalizację kursów. Z drugiej sprawiła, że udało się przekonać osoby nawet najbardziej oporne wobec transformacji cyfrowej, że jest to jedyna właściwa droga. Pracownicy musieli przełamać pierwszą barierę strachu przed procesami przenoszonymi do świata online – spotkaniami, webinarami czy właśnie szkoleniami.
Firmy i organizacje bez wątpienia będą coraz intensywniej inwestować w rozwiązania LMS. Od zawsze korzystanie z platform e-learningowych przynosiło im namacalne zyski i ogromne oszczędności w porównaniu do organizacji szkoleń stacjonarnych. „Dzięki” pandemii więcej firm odważyło się spróbować tego typu rozwiązań technologicznych i jesteśmy pewni, że nie zrezygnują z nich po Covid-19.
Przepis na to, jak przestawić pracowników na naukę zdalną jest naszym zdaniem prosty. Dać im skuteczne – elastyczne, dostępne, ale przede wszystkim motywujące – narzędzie do nauki.