LMS, z angielskiego learning management system, czyli system zarządzania nauczaniem, to wielofunkcyjna aplikacja wspierająca rozwój pracowników oraz administrację związaną z prowadzeniem szkoleń. Dzięki jednej platformie można zarządzać procesem nauczania w sposób kompleksowy i w dużej mierze zautomatyzowany. Na korzystaniu z platformy LMS zyskuje również użytkownik końcowy, który ma dostęp do wiedzy oraz informacji na temat swoich postępów o każdej porze dnia i z każdego miejsca.
Systemy do zarządzania nauczaniem powstały, aby usprawnić procesy szkoleniowe w organizacjach różnego typu, od uniwersytetów po korporacje. Dostarczają kompleksowych rozwiązań do planowania i wdrażania szkoleń, ale też analizy wyników. Zakres działania nowoczesnych aplikacji LMS jest imponujący, a wybór poszczególnych funkcjonalności zależy od potrzeb danej organizacji. Wielość i różnorodność opcji może wydać się przytłaczająca, dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie istotne informacje o LMSach w jednym artykule. Zanim zdecydujesz się na zakup systemu zarządzania dla swojej firmy, podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru.
Czym jest Learning Management System?
System zarządzania procesami szkoleniowymi (ang. Learning Management System) to aplikacja umożliwiająca sprawne zarządzanie ścieżkami rozwoju pracowników w ramach całej organizacji. Głównym zadaniem LMSów jest umożliwienie prowadzenia i odbywania szkoleń online, jednak użytkowanie platformy ma dużo więcej funkcji i niesie znaczące korzyści. Oprogramowanie to pozwala tworzyć kursy, gromadzić materiały i śledzić postępy szkoleń, wspomaga również pracę działu HR poprzez automatyzację przypisywania szkoleń obowiązkowych, tworzenie dokumentacji oraz szybką analizę wybranych danych.
Historia LMS
Platformy do zdalnego zarządzania nauczaniem powstały z potrzeby wprowadzenia funkcjonalnego narzędzia ułatwiającego administrację szkoleń. Ich rola poszerzyła się z czasem, pozwalając nie tylko na prowadzenie kursów, ale też zbieranie i przechowywanie danych, zaawansowaną analitykę oraz prowadzenie interaktywnych zajęć online. Zdalne nauczanie zyskało na atrakcyjności z początkiem XXI wieku, wraz z pojawieniem się konceptu e-learningu i komunikacji audio-wideo. Pierwszy sieciowy system do nauki, Plato Learning Management system, powstał w latach 70 tych XX wieku został zaprojektowany przez amerykańską firmę Control Data Corporation. Dzięki komputeryzacji nauki coraz więcej uczelni na całym świecie wdrożyło cyfrowy system nauki, umożliwiając tym samym zdalne studiowanie. W 1991 roku Norwegowie z NKI Internet College wypuścili pierwszy, w pełni funkcjonalny LMS o wdzięcznej nazwie EKKO. Trzy lata później oprogramowania do zarządzania nauczaniem weszły do sektora biznesowego.[1]
Jak działa LMS?
Od lat statystyki pokazują trend rosnący w postrzeganej wartości szkoleń pracowniczych. Doceniana jest możliwość uczestniczenia w kursach wyznaczonych przez pracodawców oraz tych zgłaszanych oddolnie przez samych pracowników. Rosnący popyt na szkolenia przekłada się na dynamiczny wzrost rynku platform edukacyjnych i e-learningu.
Rozwiązań LMS wciąż przybywa, a producenci oferują coraz to nowsze funkcjonalności. Wiele platform zapewnia jedynie podstawowe opcje, jednak nie brak i takich, które sięgają po najnowsze technologie – w tym sztuczną inteligencję czy rozszerzoną rzeczywistość.
Głównym zadaniem każdego LMSa jest optymalizacja procesów i udostępnianie szkoleń, ale również umożliwienie samodzielnego tworzenia kursów. Przykładowo, dzięki automatyzacji, pracownicy konkretnego działu otrzymają odpowiedni zestaw materiałów szkoleniowych, gdy tylko zostaną dodani do struktury organizacyjnej firmy. System przypomni im również o ewentualnej konieczności powtórzenia lub odświeżenia szkolenia po upływie określonego czasu, zdejmując tym samym ten obowiązek z barków pracowników działu kadr.
Platforma LMS pełni również rolę biblioteki, w której bezpiecznie przechowywane są materiały szkoleniowe. Sprawny system archiwizacji pozwala na szybkie odnajdywanie danych, rozbudowywanie bazy wiedzy i dostęp do materiałów z każdego miejsca i o każdej porze.
Istotnym elementem funkcjonowania każdej platformy zdalnej edukacji jest rozbudowany system raportowania. Sprawnie działa w środowisku dużych organizacji, zatrudniających dziesiątki tysięcy pracowników i analizujących każdego dnia ogromne ilości danych. W przypadku analityki na tak dużą skalę, wykorzystanie inteligentnych, automatyzujących pracę algorytmów jest wręcz koniecznością.
Możliwość przeprowadzania dogłębnych analiz na danych zbieranych przez LMS pozwala szybko identyfikować luki kompetencyjne i przyszłe potrzeby szkoleniowe, monitorować stan ukończenia poszczególnych kursów, a także analizować informacje zwrotne uzyskane od użytkowników. Wyniki przeprowadzanych ankiet mogą bowiem posłużyć do optymalizacji procesu szkoleniowego oraz poprawy wykorzystywanych materiałów edukacyjnych.
Kto korzysta z platformy LMS?
Systemy do zarządzania nauczaniem można łatwo wdrożyć niemal w każdej branży, która wymaga od swoich pracowników doszkalania się. Z LMSów korzystają firmy różnej wielkości – od małych lokalnych przedsiębiorstw po międzynarodowe korporacje. Platformy szkoleniowe znajdą też zastosowanie we wszelkich instytucjach edukacyjnych działających zarówno stacjonarnie, jak i online. Administratorem narzędzia może zostać każda osoba, której nadano uprawnienia w systemie. Platforma LMS nie wymaga znajomości programowania ani specjalistycznych umiejętności informatycznych. Interfejs platform e-learningowych ma być przyjazny użytkownikowi tak, aby korzystanie z narzędzia odbywało się w sposób intuicyjny.
Systemy do zarządzania wiedzą, początkowo używane przez instytucje naukowe, szybko znalazły zastosowanie w sektorze biznesowym, gdzie pojawiło się zapotrzebowanie na standaryzację procesów szkoleniowych. Duże firmy i międzynarodowe korporacje, oprócz centralnego systemu, potrzebowały rozwiązania, które pozwoli na jednoczesne prowadzenie szkoleń dla pracowników z kilku lokalizacjach. Z biegiem czasu platformy szkoleniowe stały się narzędziem bez którego trudno sobie wyobrazić rozwój pracowników w dużych przedsiębiorstwach.
Korporacje, ze względu na skalę działania, jako pierwsze dostrzegły potrzebę wdrożenia rozwiązań pozwalających na automatyzację i sprawne realizowanie polityki szkoleniowej. Jednak wcale nie oznacza to, że z tych samych rozwiązań nie mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa. Wręcz przeciwnie! Wdrożenie pracownika i prowadzenie szkoleń w formie stacjonarnej w wielu przypadkach wymaga sporej ilości czasu i równie dużych nakładów finansowych. Przenosząc kursy na platformę e-learningową, można zoptymalizować budżet szkoleniowy, jednocześnie oferując bardziej elastyczny plan doskonalenia zawodowego. Przy okazji umożliwiamy pracownikom wzięcie udziału w szkoleniu w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca – np. podczas delegacji czy podróży do klienta.
Niezależnie od branży, a nawet wielkości firmy, LMS usprawni Twoją pracę. Mogłoby się wydawać, że platformy szkoleniowe przeznaczone są głównie dla dużych korporacji, ale z powodzeniem mogą z nich korzystać również podmioty zatrudniające kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. Jeśli nie są Ci obce problemy z organizacją i standaryzacją materiałów szkoleniowych, platforma LMS pomoże je rozwiązać.
Platforma e-learningowa dla firm pomoże również zwiększyć atrakcyjność kursów i możliwość interakcji między uczestnikami a prowadzącymi zajęcia, a jednocześnie dostarczy dokładnych danych na temat uczestnictwa i postępów w nauce. Biorąc pod uwagę liczbę pracowników, ich rotację oraz potrzebę prowadzenia szkoleń zdalnie czy w wielu lokacjach, koszty ponoszone na doskonalenie pracowników stale rosną. LMS wychodzi na przeciw również tej bolączce, redukując wydatki poprzez digitalizację szkoleń. Oznacza to, że koszty związane z tradycyjnymi szkoleniami stacjonarnymi, takie jak koszty dojazdów czy zakwaterowania szkoleniowców zostają wykreślone z budżetu. Dostępność wiedzy i łatwość jej przekazywania są gwarantowanym zyskiem z inwestycji w platformę do zarządzania wiedzą.
Rodzaje platform LMS
Korzyści z wdrożenia oprogramowania LMS są liczne i niezaprzeczalne. Jeśli decyzja o zakupie platformy e-learningowej została już podjęta, pora przyjrzeć się rodzajom dostępnych na rynku LMSów. Dopasowanie pod kątem specyfikacji technicznych jest równie ważne, jak dopasowanie funkcjonalności miękkich. Zanim przejdziemy do charakterystyki poszczególnych typów, warto zebrać podstawowe informacje o naszych potrzebach. Są to między innymi budżet, który chcemy przeznaczyć, liczba użytkowników końcowych czy czas, jaki mamy na implementację nowego narzędzia.
Wybór zawęziliśmy do czterech najpopularniejszych rodzajów systemów do zarządzania wiedzą.
- SaaS LMS, czyli system oparty na chmurze
Ten rodzaj LMSa działa w oparciu o połączenie internetowe i jest tańszą alternatywą dla narzędzia instalowanego w siedzibie firmy. Rozwiązanie to jest idealne dla firm, które szukają przystępnego cenowo i uniwersalnego rozwiązania online obsługiwanego przez dostawcę usługi. Trzeba jednak pamiętać, że funkcjonalności oferowane przez LMS typu SaaS będą rozwiązaniami uniwersalnymi, stworzonymi z myślą o dużej grupie potencjalnych odbiorców, dlatego w dopasowanie do potrzeb organizacji będzie ograniczone w ramach dostępnych funkcjonalności basic i premium.
- On-premise LMS, czyli system działający w siedzibie klienta
System do zarządzania wiedzą jest zainstalowany na lokalnym serwerze firmy. Jest to korzystna opcja dla organizacji, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo danych i stuprocentowa kontrola nad narzędziem. A także dla tych, których wewnętrzna polityka nie pozwala na stosowanie rozwiązań chmurowych. Wybierając instalowanego na lokalnych serwerach LMSa, trzeba liczyć się z tym, że może być to rozwiązanie kosztowne z uwagi na to, że wymaga dużych zasobów osobowych i czasowych do obsługi oraz zajmuje sporo przestrzeni lokalnego serwera.
- Open-source LMS, czyli system w pełni adaptowalny
Rozwiązania typu open-source dają możliwość darmowego skorzystania z otwartego kodu źródłowego, a co za tym idzie, pełnego dostosowania do potrzeb użytkownika. Jest dobrym wyborem jeśli firma chce zainwestować czas i zasoby w budowanie w pełni zindywidualizowanej platformy e-learningowej. Minusem tego rozwiązania jest pracochłonność i koszty przy budowie platformy, jej aktualizacjach oraz wysoki stopień skomplikowania wymagający od administratora wiedzy technicznej.
- Custom-built LMS, czyli system idealnie dopasowany
Rozwiązanie szyte na miarę można nazwać opcją deluxe. Jego parametry są dopasowywane zgodnie ze specyfikacjami klienta. Nad dostarczeniem usługi, instalacją i integracją systemu czuwa zespół specjalistów (wewnętrzny lub zewnętrzny, w zależności od wyboru klienta). Jest to dobra opcja dla firm, które miały już styczność z narzędziami do zarządzania wiedzą i wiedzą jakie funkcjonalności są kluczowe w przypadku ich firmy. Dużym plusem jest pełne dopasowanie platformy i możliwość zintegrowania z innymi systemami używanymi przez organizację, jednak rozwiązanie to nie należy do najtańszych.
Funkcje LMS – dla dużych organizacji i małych firm
Dobrze, jeśli wybór optymalnego narzędzia poprzedzi analiza aktualnych i przyszłych potrzeb organizacji oraz celów szkoleniowych. Dopasowanie funkcjonalności platformy do wizji klienta będzie dużo łatwiejszym zadaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę konkretne warunki do spełnienia. Dobrze dopasowana platforma dla firm jest wówczas w stanie wygenerować wymierne korzyści i sprostać stawianym celom. By zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia w zdobywaniu wiedzy, warto zwrócić uwagę na poniżej wyszczególnione funkcje LMSów.
- Zarządzanie treściami szkoleń oraz ich formatami
Intuicyjny interfejs oraz możliwość samodzielnego tworzenia nowych i modyfikowania istniejących kursów to jedna z podstawowych funkcjonalności dobrych platform LMS. Warto zwrócić uwagę również na formaty obsługiwanych plików. Jednym z najważniejszych jest SCORM (ang. Sharable Content Object Reference Model), czyli standard w jakim zapisywane są dane, umożliwiający komunikację między kursem, a LMSem. SCORM pozwala na śledzenie wyników użytkowników oraz organizowanie danych w ramach kursu. Różnorodność formatów zwiększa atrakcyjność szkolenia, pozwala bowiem tworzyć bardziej interaktywne i tym samym angażujące treści.
- Tworzenie ścieżek edukacyjnych i certyfikacyjnych
W przypadku większych organizacji, oferujących dedykowane szkolenia dla poszczególnych grup pracowników, istotną funkcją jest możliwość tworzenia dedykowanych ścieżek szkoleniowych i certyfikacyjnych. W rezultacie inne zestawy kursów przypisywane będą pracownikom sieci sprzedaży, a inne administracji czy finansom. Definiowanie ścieżek dla poszczególnych ról przekłada się na oszczędność czasową, ponieważ z góry wiadomo jaką ścieżkę powinien przejść pracownik na danym stanowisku i gdzie znajdzie zestaw kursów i materiałów.
- Udostępnianie szkoleń
W kontekście udostępniania szkoleń istotne jest, aby platforma dla firm oferowała możliwość tworzenia automatycznych reguł. Dzięki nim odpowiednie szkolenia będą przypisywane konkretnym pracownikom w sposób całkowicie zautomatyzowany. Podobnie w przypadku szkoleń, które należy przeprowadzać cyklicznie – one również mogą pojawiać się w panelu konkretnego pracownika bez konieczności podejmowania dodatkowych akcji po stronie administratora platformy. Wystarczy, że przypisze on szkolenie pracownikowi lub całej grupie i zastosuje regułę cykliczności.
- Dostępy i role
Z platform do zarządzania wiedzą korzystają wszyscy pracownicy, jednak role administratorów, czy moderatorów są ograniczone do działu kadr oraz osób generujących materiały szkoleniowe. Poprzez opcję administracji treściami znajdującymi się na platformie można zarządzać dostępem do materiałów. Dzięki kontroli i różnym poziomom dostępu masz pewność, że Twoje dane są bezpieczne.
- Automatyzacja, powiadomienia i przypomnienia
Dobry LMS odciąży Cię od rutynowych zadań związanych z organizacją szkoleń, które pochłaniają dużo czasu i energii. Dzięki temu, zwiększysz kontrolę nad grafikiem i będziesz w stanie poświęcić pełną uwagę bardziej istotnym tematom. System automatycznie powiadomi użytkowników o zbliżających się terminach na ukończenie kursu. Co więcej wygeneruje raporty i udostępni je wcześniej wskazanym osobom. Kompleksowość i częstotliwość wykonywania automatycznych zadań zależeć będzie wyłącznie od Twoich potrzeb.
- Bezpieczeństwo i możliwość migracji danych
LMS dostarcza sporo możliwości pracy z danymi, nie ograniczając się wyłącznie do e-learningu. Platforma dla firm może funkcjonować jako baza wiedzy, scentralizowana i zorganizowana w przejrzysty dla użytkowników sposób. Warto zwrócić uwagę na oferowane przez producentów standardy bezpieczeństwa, gwarantujące pełną kontrolę nad danymi i stuprocentową pewność, że nie wpadną w niepowołane ręce. Odnosi się to do czasu operowania narzędziem, jak i konieczności migracji treści między systemami.
- Monitorowanie i raportowanie
By sprawnie zarządzać procesem szkoleniowym w ramach organizacji konieczny jest rozbudowany system monitorowania i raportowania. Umożliwia on śledzenie postępów pracowników, weryfikowanie poziomu ukończenia kursów czy też tworzenie matrycy kompetencji dla poszczególnych zespołów i tym samym jeszcze bardziej precyzyjne planowanie dalszych działań edukacyjnych. Dobrze, jeśli narzędzia oceny są różnorodne i angażujące w sposób interaktywny, jak np quizy, symulacje czy testy z możliwością wielokrotnego wyboru. Dzięki natychmiastowej weryfikacji wiedzy użytkowników możliwe jest równie szybkie udzielenie feedbacku ze strony osoby szkolącej.
- Indywidualne dopasowanie
Ostatnia cecha LMSa, na którą warto zwrócić uwagę, jest jego elastyczność. Możliwość dostosowywania funkcjonalności do potrzeb organizacji zapewne nie zmieści się w standardowych ofertach, jednak w niektórych przypadkach warto zainwestować w wybór premium, mając na uwadze, że płynność użytkowania wpływa na satysfakcję z korzystania z narzędzia, które z założenia ma ułatwiać pracę.
Śledzenie i analityka danych w platformach LMS
Platformy e-learningowe dostarczają wiedzę w sposób angażujący użytkownika. Weryfikacja postępu w nauce może odbywać się na podobnych zasadach, czyli interaktywnie i w różnorodnej formie. Narzędzia do oceny poziomu zdobytych umiejętności dostarczają danych na bieżąco i są podstawą do automatycznie generowanych raportów. Podsumowania tworzone są według wcześniej ustawionych specyfikacji, a ich stopień skomplikowania zależny jest od celów późniejszej analizy. Dzięki skutecznemu monitorowaniu danych można z łatwością mierzyć postęp w realizacji założonych celów oraz zweryfikować aktualny wskaźnik ukończenia kursów czy realizacji ścieżek rozwoju. Filtrując dostępne w raportach informacje jesteśmy w stanie wyłowić informacje na interesujący nas temat czy też zdefiniować nowe potrzeby szkoleniowe. Możliwości jest wiele, a aktualność danych pozwala na bieżąco wyciągać wnioski i reagować, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jakie zalety ma platforma LMS?
Inwestycja w nowoczesną platformę e-learningową przynosi korzyści zarówno dla firmy, jak i dla użytkownika końcowego – takie, które można dokładnie oszacować, jak i te mniej wymierne, a równie istotne. LMS optymalizuje zarządzanie wiedzą na wielu poziomach. Poniżej zebraliśmy najistotniejsze zalety, które znacząco poprawią jakość pracy i płynność zarządzania wiedzą w każdej organizacji:
- dostępność materiałów szkoleniowych jest priorytetem w przypadku każdego LMSa, ze szkoleń można korzystać w dowolnym czasie,
- scentralizowana baza materiałów szkoleniowych sprzyja budowaniu kultury dzielenia się wiedzą, a przejrzysta organizacja danych ułatwia nawigację i wyszukiwanie informacji,
- uporządkowane know-how organizacji i tym samym zachowanie ciągłości działania w przypadku nagłej nieobecności kluczowych dla firmy pracowników,
- rozwój kompetencji pracowników odbywa się w sposób kompleksowy, ale z poziomu jednej aplikacji, zachowując ciągłość i spójność oraz mając na uwadze rozwój zawodowy na danym stanowisku,
- możliwość łatwego tworzenia kursów i dedykowanych ścieżek szkoleniowych z wykorzystaniem różnorodnych formatów; atrakcyjne materiały wpływają na zaangażowanie oraz pozytywne doświadczenie szkoleniowe,
- dostęp do treści na platformie nadawany jest przez administratora, dane mogą być otwarte dla wszystkich pracowników, ale też udostępniane wyłącznie konkretnym odbiorcom czy działom; dostępność części materiałów może być przypisywana automatycznie,
- zaawansowane raportowanie i dostęp do strategicznych danych, dzięki którym można szybko zidentyfikować ewentualne luki kompetencyjne i podejmować odpowiednie kroki zaradcze; dostęp do danych pozwoli na bieżącą analitykę oraz monitorowanie postępu oraz wyznaczonych celów,
- bezpieczeństwo danych dzięki wykorzystaniu aktualnych standardów w zakresie przechowywania, dostępu do informacji oraz ich szyfrowania,
- oszczędność czasu i optymalizacja kosztów, które do tej pory przeznaczane były na organizację szkoleń stacjonarnych; dzięki rozwiązaniu LMS, wszystko może odbywać się automatycznie i zdalnie; relatywnie niższe koszty wynikają z braku konieczności organizowania kursów ponownie za każdym razem gdy zajdzie potrzeba; e-learning umożliwia również naukę nieograniczonej liczby pracowników przy niższych nakładach pracy trenerów,
- efektywne wykorzystanie czasu pracowników wynikające z braku potrzeby przerywania pracy, aby osobiście stawić się na szkoleniu w wyznaczonym miejscu iporze; w kursie można wziąć udział w najbardziej dogodnym dla pracownika czasie,
- zwiększona efektywność zespołu oraz zaangażowanie w szkolenia dzięki atrakcyjności i dostępności materiałów naukowych oraz wyznaczonym ścieżkom rozwoju,
- przyjazny interfejs i intuicyjny panel użytkownika ułatwiają korzystanie z zasobów, sprawiając, że szkolenia są przystępne w formie; automatyczne powiadomienia i możliwość kontaktowania się przez platformę sprawia, że cała komunikacja w obszarze szkoleń pozostaje w jednym miejscu.
LMS w praktyce
Zapotrzebowanie na poszczególne funkcjonalności platform LMS w dużej mierze wynika ze specyfiki prowadzonej działalności. Inne szkolenia prowadzić będzie duża firma świadcząca usługi z zakresu rachunkowości, a inne zakład produkcyjny, poświęcający wiele godzin na procesy wdrożeniowe nowych pracowników.
W pierwszym przypadku prawdopodobnie sprawdzi się platforma e-learningowa dla firm wyposażona w podstawowe funkcje. Szkolenia pracowników działów finansowych rzadko wymagają sięgania po interaktywne czy zaawansowane technologicznie rozwiązania. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w kontekście organizacji, w których standardem jest długotrwały proces wdrożenia pracownika. W ich przypadku lepszym wyborem będzie LMS oferujący np. moduł korzystający z rozszerzonej rzeczywistości, który umożliwi tworzenie interaktywnych szkoleń wdrożeniowych z modelami maszyn i urządzeń, z jakimi pracownik będzie miał styczność każdego dnia. Innowacyjne rozwiązania w niczym nie ustępują szkoleniom stacjonarnym, są bardziej angażujące, a co za tym idzie efektywniejsze. Dodatkowo przynoszą wymierne oszczędności czasu i pieniędzy (w porównaniu do kosztów poniesionych na tradycyjne szkolenia stacjonarne).
Najlepsze platformy LMS – podsumowanie
Systemy do zarządzania nauczaniem wciąż zyskują na popularności, dlatego oferta na rynku jest tak szeroka i zróżnicowana. Wybór najlepszego LMSa nie jest prostym zadaniem i może przytłoczyć ogromem możliwości. Mimo to, bazując na określonych potrzebach, budżecie i zasobach, jesteś w stanie wybrać narzędzie, które spełni postawione przez Ciebie warunki. W artykule wyszczególniliśmy na co warto zwrócić uwagę by LMS służył twojej organizacji jak najefektywniej. Warto podkreślić, że narzędzie to jest inwestycją na lata i jej celem jest usprawnienie procesów i realizacja celów długoterminowych. Dlatego elastyczność aplikacji LMS jest jedną z jej najistotniejszych funkcjonalności, na którą warto zwrócić uwagę.
Lista niezbędnych funkcjonalności platformy nie jest uniwersalna i jesteśmy zdania, że powinna powstać w odpowiedzi na konkretne potrzeby klienta. Możemy natomiast zasugerować bez jakich elementów trudno się obyć pracując w narzędziu, jakim jest LMS. Podsumowując, jeśli stoisz przed decyzją zakupu lub zmiany platformy e-learningowej na taką, która spełni Twoje oczekiwania, upewnij się, że:
- integracja LMSa z systemem Twojej firmy będzie możliwa i sprawnie przeprowadzona przez dostawcę narzędzia,
- dane szkoleniowe będą bezpiecznie przechowywane i łatwo dostępne dla Twoich pracowników,
- LMS uwzględnia opcję weryfikowania wiedzy poprzez narzędzia oceny,
- śledzenie postępów w nauce oraz monitorowanie wyników będzie możliwe dzięki dostępnym funkcjom,
- szczegółowe raporty umożliwią Ci pracę na danych, na których Ci zależy,
- platforma jest intuicyjna w obsłudze, pozytywne doświadczenie użytkownika przekłada się na komfort pracy, a przede wszystkim chęć korzystania z narzędzia
Jeśli chcesz zainwestować w zespół i usprawnić procesy szkoleniowe w swojej organizacji, skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci kompleksowe narzędzie, dzięki któremu planowanie ścieżek rozwojowych pracowników i zarządzanie treściami stanie się proste i przejrzyste. Umów się na spotkanie, na którym opowiemy Ci o Samelane, jego funkcjonalnościach i spersonalizowanych rozwiązaniach, jakie oferujemy. Jesteśmy specjalistami w dziedzinie LMS, dlatego oferujemy narzędzie, którego funkcjonalności są odpowiedzią na potrzeby użytkowników.